В thyssenkrupp Materials Bulgaria почтеността, спазването на закона и вътрешните разпоредби са с най-висок приоритет. За да се гарантира, че тези ценности се спазват и потенциалните рискове, произтичащи от нарушения, се избягват или свеждат до минимум, от решаващо значение е неправомерното поведение да се идентифицира, изяснява и отстранява на ранен етап. Всяка индикация за потенциално неправомерно поведение се разглежда сериозно и води до разследване, следващо обективен, прозрачен и безпристрастен процес. затова thyssenkrupp Materials Bulgaria предоставя на разположение на подателите на сигнали за нарушения, в съответствие и под защитата на българския Закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, вътрешна информационна система, която им дава възможност да подават сигнали.
Българският Закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, транспонира Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 г. относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на ЕС, както и за тежки престъпления и административни нарушения, в българското законодателство.
От 4 май 2023 г. организации с повече от 50 служители трябва да прилагат съответните мерки, по-специално активиране на канал за подаване на сигнали и създаване на процедури за разследване, които гарантират, наред с другото, поверителността на сигнала и защитата на подателя на сигнала срещу разкриване на самоличността му и срещу всякакви ответни действия в резултат на сигнала.
Подробно описание на Принципите за разследване на thyssenkrupp Materials Bulgaria и Правата и задълженията на лицата, подаващи сигнал за нарушения, можете да намерите като приложение към тази страница.
Сигналоподател е физическо лице, което подава сигнал или публично оповестява информация за нарушения, придобита в рамките на работата му. Докладването може да се извърши по множество канали от:
· служител по трудово правоотношение
· самонаети лица
· консултанти на свободна практика, доставчици, клиенти.
· доброволци и стажанти
· съдружници или собственици на дружествени дялове лица с административни, управленски, надзорни или представителни функции
· всяко лице, което работи за или под надзора и ръководството на изпълнители, подизпълнители и доставчици.
Нарушения на вътрешните правила и/или приложимите закони, изброени в член 3 от българския Закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, нарушения на правата на човека и нарушения на задължения или рискове, свързани с околната среда, както и нарушения на европейското право, могат да бъдат докладвани по различни канали. Дори индикации или подозрения за нарушения могат да бъдат докладвани и ще бъдат разглеждани сериозно. Поради това в този документ "нарушения" ще се отнася както за действителни, така и за потенциални нарушения.
thyssenkrupp AG е създала отдел за комплаянс разследване (CO/L&C-INV) със свой автономен и специално обучен персонал като "системен мениджър", който подпомага thyssenkrupp Materials Bulgaria със задачите по получаване на сигнали и провеждане на разследвания. Съответните служители по разследване на комплаянс нарушения са безпристрастни, независими, не са обвързани с инструкции по отношение на разследванията и са длъжни да пазят служебна тайна. Подадените сигнали, които могат да бъдат и анонимни, се разглеждат поверително, а лицата, подаващи сигнали за нарушения, са защитени с всички подходящи средства срещу всякакви неблагоприятни последици от сигнала.
Лицата, подаващи сигнали за нарушения, могат да подадат сигнал по различни канали, описани по-долу. Системният мениджър, заедно с функцията за вътрешен одит на концерна thyssenkrupp ("CO/AUD") и комплаянс мениджъра, определят подходящи процедури за разследване и предлагат адекватни мерки на thyssenkrupp Materials Bulgaria, ако е необходимо.
Културата на открита комуникация е съществена част от добре функциониращата комплаянс програма. Служителите могат да адресират потенциални нарушения открито, анонимно и най-вече на ранен етап.
За тази цел thyssenkrupp Materials Bulgaria предоставя редица вътрешни канали за подаване на сигнали, които са описани по-долу:
Системата за подаване на сигнали за нарушения на thyssenkrupp е достъпна директно на адрес https://www.bkms-system.net/thyssenkrupp-bul или чрез сканиране на QR кода по-долу:
(Линкът или QR кодът ще ви отведат до Системата за подаване на сигнали за нарушения на български език. Можете да изберете друг език на началната страница, например английски или немски, за да подадете сигнала си в Системата за подаване на сигнали за комплаянс нарушения.)
В допълнение към Системата за подаване на сигнали за комплаянс нарушения, нарушенията, свързани с Международното рамково споразумение (нарушения на вътрешните трудови правила на thyssenkrupp), могат да бъдат докладвани на представителите в Международния комитет и на отдела за човешки ресурси в thyssenkrupp AG на адрес https://www.bkms-system.net/frameworkagreement
Свържете се с thyssenkrupp на следния телефонен номер, като изберете български език (автоматичен телефонен диалог):
Телефон: 0036 1 7011807
ПИН код за достъп: 4541
С централата на thyssenkrupp можете да се свържете чрез следните данни за контакт :
thyssenkrupp AG,
Compliance, Department Investigations
thyssenkrupp Allee 1,
45143 Есен, Германия
whistleblowing@thyssenkrupp.com
тисенкруп Матириалс България
СПЗ Враждебна
1839 София
България
Phone:+359 2 942 7850
факс: +359 2 945 40 27
Ако работите за thyssenkrupp, можете също така да се свържете директно с комплаянс мениджъра на вашата компания. Подробен списък на лицата за контакт е достъпен в интранет.
Моля, обърнете внимание: ако е поискана лична среща, тя ще бъде организирана в рамките на 7 дни. Ако сигналът е подаден устно, с предварителното съгласие на лицето, подало сигнала, той се документира в сигурен, траен и достъпен формат или чрез запис на разговора. На подателя на сигнала може да се даде възможност да провери, коригира и потвърди протокола от срещата, като го подпише.
Повече информация за подаването на сигнали към thyssenkrupp можете да намерите тук: Подаване на сигнал (thyssenkrupp.com)
Насърчаваме сигналоподателите да използват нашите вътрешни канали за подаване на сигнали. Сигналоподателите имат също така възможност да подадат своя сигнал до външен канал за подаване на сигнали:
Комисия за защита на личните данни
2 Проф. д-р Цветан Лазаров, бул.
1592 София, България
Имейл: kzld@cpdp.bg
Телефон:+359 (0)2 91 53 519
При провеждането на вътрешни разследвания се следи за спазването на приложимите закони за защита на данните. Подробна информация по темата можете да намерите тук: Информация за защита на данните