Неръждаема стомана
Предимствата на неръждаемата стомана са нейната висока устойчивост на корозия, добрата и пригодност за обработка (заваряемост), устойчивостта й на високи температури, лесната поддръжка и отличните й хигиенни качества. Освен всичко това, неръждаемата стомана има привлекателен вид, издръжлива е и се отличава с висока разходна ефективност. тисенкруп Материалс България предлага богато разнообразие, както на аустенитни, така и на феритни неръждаеми стомани под формата на плоски, дълги и тръбни продукти.
Аустенитни стомани
Аустенитните неръждаеми марки стомани, съставени от желязо, хром и никел, съставляват 80 % от световния пазар. Тяхната лицево-центрирана кубична кристална решетка им дава отлична ковкост и издръжливост от криогенни температури до температури от порядъка на няколко стотин градуса по Целзий. Освен това тези материали се заваряват лесно, образувайки надеждни сварни съединения, което много улеснява използването им. В зависимост от желаното приложение, т.е. нужните експлоатационни свойства и работните условия, са разработени различни сплави, комбиниращи едни или други свойства. Основното приложение на аустенитните неръждаеми стомани е съхранението и обработката на храни, оборудване за колективен кетъринг и болнични заведения. Те са стандартен материал за изграждането на оборудване за химическата промишленост и се използват широко за направата на битова техника. В състоянието, в което се доставят, аустенитните хром-никел (-молибден) стомани имат по-високи коефициенти на удължаване и по-висока устойчивост на корозия. Аустенитните стомани, за разлика от феритните хром (-молибден) стомани не се магнетизират в състоянието, в което се доставят.
Феритни неръждаеми стомани
Феритните неръждаеми стомани се отличават със структурата си, която остава напълно феритна при всякаква температура. Тяхната топлинна устойчивост е по ниска от тази на аустенитните стомани. Феритните хром (-молибденови) стомани обикновено са с по-малък коефициент на удължаване и устойчивост на корозия от аустенитните стомани. Това означава, че когато се използват при високи температури, деформацията им е по-малка. Най-често срещаните класове стомани от тази група съдържат 11-12% хром и имат ниско съдържание на въглерод – от порядъка на 0.03%. Феритната им структура ги прави изключително лесни за обработка (технологични), като им осигурява достатъчно ниво на корозионна защита за много приложения. Стоманите с 11 % хром се използват за изработка на отделителните системи на автомобилите, където въздушната среда е със средно ниво на агресивност. Втората група феритни неръждаеми стомани съдържа 16,5% хром и 0,05 % въглерод. Освен че осигуряват защита от междузърнеста корозия и подобряват заваряемостта, в тези стомани със стабилизираща цел се добавят елементи като титан, ниобий и ванадий в подходящи количества. Основното приложение на класовете стомани, съдържащи 17 % хром, е производството на изделия за бита и домакински електроуреди.